Bc. Tereza Beníčková
Začíná nový tematický měsíc projektu Prožij rok zdravě. A tentokrát se skutečně nezastavíme. Věnovat se totiž budeme pohybu.
Už jste asi mnohokrát slyšeli, že pohyb patří ke zdravému životnímu stylu stejně jako vyvážené stravování, jemuž jsme věnovali pozornost v předchozích měsících. Pohyb není zdaleka důležitý pouze pro naše fyzické zdraví, ale stejně jako výživa velkou měrou pozitivně ovlivňuje i naše zdraví psychické. A z toho důvodu by měl být přirozenou součástí našeho života.
Pro některé z vás tomu tak už jistě je. Pokud si bez pohybu nedokážete představit svůj běžný týden, což je ideální stav, ke kterému bychom se měli dopracovat dříve či později všichni, můžete se v průběhu tohoto měsíce i nadále věnovat změnám ve vašem jídelníčku. Nebo se třeba necháte inspirovat některými příspěvky a zařadíte do svého běžného repertoáru i nějakou novou pohybovou aktivitu. Protože stejně jako ve stravě, ani v pohybu by neměla chybět pestrost.
Pro někoho může být naopak daleko obtížnější než změnit své stravovací návyky, změnit ty pohybové. Věříme však, že i ti, pro něž byla zatím vrcholem pohybové aktivity chůze do schodů v případě porouchaného výtahu, přijdou během našeho tematického měsíce na to, že pohyb neznamená trápení. Naopak! Pohyb nám může od mnoha našich trápení pomoci.
Měsíc pohybu nebude však výjimečný pouze svým tématem, ale i tím, že mu z našeho pomyslného „zdravého roku“ ukrojíme o něco větší část. Pohybu se budeme věnovat celých pět týdnů, a tak budou mít všichni začátečníci dostatek času ho přivítat ve svém životě a zlepšit svou kondici. Zařazení pohybové aktivity nebude možná pro mnohé tak snadné jako například zařazení luštěnin či vlákniny do jídelníčku, ale věřte, že stačí vytrvat a budete možná až překvapení, jak veliký pozitivní dopad může mít pohyb pro vaše zdraví a psychickou pohodu. Důležité pravidlo ale zní – nepřepálit začátek. :-)
Pokud jsou vám osobně bližší témata z výživy a bojíte se, že o ně následující měsíc zcela přijdete, můžete být klidní. Výživa a pohyb spolu velmi úzce souvisí, což znamená, že se správnému složení našich jídelníčků, ovšem zase z trochu jiného pohledu, budeme věnovat i v průběhu května.
Z ryze praktického hlediska narážíme tento měsíc na problém, jak si zapisovat každodenní úkoly, protože určitě není zapotřebí cvičit každý den. Někomu bude zpočátku stačit cvičit například 3x týdně, pro úplné začátečníky je úspěchem zařadit aktivní pohyb třeba i 1x týdně. Jak tedy postupovat? Doporučujeme si udělat vždy na začátku týdne plán, které dny v následujícím týdnu budete věnovat pohybu. Napište si tento „rozvrh“ do kalendáře, mobilu, na papír, pověste si ho na lednici, nástěnku, podle toho, co vám bude nejvíce vyhovovat. Nejlépe ho ale mějte někde na očích. Každý den si pak můžete zapisovat, zda se vám cvičební plán daří dodržovat. Znamená to tedy, že i v ty dny, kdy jste zrovna pohybovou aktivitu nevykonávali, ale také jste ji neměli dle vašeho rozvrhu v plánu, si zapíšete, že váš úkol, který jste si na začátku týdne zvolili, plníte.
Takže teď už nám asi nezbývá nic jiného, než vám popřát, abyste si následující aktivní měsíc užili. Protože kdy jindy se pořádně rozhýbat, když ne zrovna před pro mnohé obávanou plavkovou sezónou? :-)
Jste připraveni ke startu?
Komentáře je možné psát až po přihlášení.
Já si mysllím, že klorie se spotřebovávají i při cvičení, kdy se člověk nezadýchá - i když pochopitelně v menší míře. takže i takvé cvičení má mysl, i když se přímo nespalují tuky.
A třeba při takovém sed-leh, když ho člověk dělá intenzivně, se člověk zadýchá až až.
Ono množství cviků lze dělat srůznou intenzitou - třeba "jída na kole" vleže na zádech, když pojedeš na "plný výkon", tak to určitě nějaký efekt mít bude. Potom třeba zvedat ruce a nohy, taky v leže na zádech, když to nebudeš dělat avoilna, ale co nejrychlejí, je to taky něco jiného.
Zku se kdyžtk zeptat v dotazech pro odborníka, Ale problém je, že "nemocný člověk" je strašně vágní pojem. Myslím, že tady by spíš pomohla konzultace se zkušeným rehabilitačním pracovníkem.
Ale při nemocech kloubů a zejména páteře musíš od doktora vědět, co smíš a co ne, abys třeba tyhle torze neměla zakázané.
A jinak obecně jakékoliv cviky, co zvládneš v posteli vleže a zádech - rozcvičování nohou v kotnících - kroužení "snožmo" na jednu stranu a na druhou, "proti sobě" zase n obě strany, pokládání na jednu a na druhou stranu /viz výše), špičky dopředu a dozadu zase snožmo nebo každou nohou opačně (tedy takové "ťapání" jako při chůzi. Podobně procvičovat kolena - pokrčit nohu, narovnat, případně zvednout, "jízda a kole" jednou nohou, oběma nohama, snožmo... A podobně ruce - kroužení, zvedání...
A kolik se počítá do pohybu, když mam dítě v kočáru před sebou, a druhý desetikilový na ramenou a ženu jak čokl za kočkou? (4km/h)